Źródła promieniowania możemy podzielić na naturalne i sztuczne (patrz: wikipedia)
Niektóre ciała wydają się być źródłami światła jednak w rzeczywistości odbijają tylko światło innego źródła. W takich przypadkach mówimy, że są wtórnymi źródłami światła (co w zasadzie oznacza, że nie są prawdziwymi źródłami światła) Takimi wtórymi źródłami światła są Księżyc i planety.
Widmo promieniowania to opis natężenia promieniowania dla każdej częstotliwości (lub długości) fal.
Przykładowe widmo promieniowania azotu:
Słońce i złożone źródła promieniowania wytwarzają widmo, które można uznać za ciągłe. Widmo to powstaje pod wpływem wysokiej temperatury. Co oznacza, że każda częstotliwość jest widoczna:
Promieniowanie to jest spowodowane zderzaniem cząsteczek gazu. W rozgrzanym ciele natężenie każdej częstotliwości jest inne i ciało zmienia kolor wraz z temperaturą, dzięki czemu można po kolorze rozpoznać temperaturę ciała.
Pojedyncza substancja pobudzona do świecenia (przez podgrzanie lub prąd elektryczny) wysyła ściśle określone linie i nazywa się widmem emisyjnym:
Ciągłe widmo przechodzące przez taką substancję utraci z widma te same linie, które sama substancja wyświecała. Widmo to nazywamy absorpcyjnym.
Widmo emisyjne jest negatywem widma absorpcyjnego i nałożone na siebie tworzą widmo ciągłe.
Każdy pierwiastek i substancja chemiczna różni się widmem promieniowania jakie wytwarza lub pochłania. Dzięki temu możemy odróżnić substancje do siebie tylko na podstawie ich promieniowania. Dziedzinę zajmującą się wykrywaniem substancji na podstawie ich promieniowania nazywamy spektroskopią.
Spektroskop rozkłada widmo promieniowania wykorzystując pryzmat lub siatkę dyfrakcyjną
/